Filtry do opalania, nie tylko na czas opalania, czyli o optymalnej ochronie przeciwsłonecznej
Filtry blokujące szkodliwe promienie UV to tak zwane filtry do opalania. Ich nazwa może być bardzo myląca, bo sugeruje, że należy ich używać tylko przy zażywaniu kąpieli słonecznej. Oczywiście nie jest to prawdą, bo jak się okazuje, słońce jest niebezpieczne również wtedy, gdy jesteśmy w ubraniu, chodzimy po mieście czy wydaje nam się, że słońca nie ma – w pochmurne dni. Optymalną ochronę przeciwsłoneczną należy zachowywać stale, używając odpowiednich filtrów i preparatów, w zależności od sytuacji.
Filtry do opalania rodzaje - wysokość filtra do opalania a bezpieczeństwo
Filtrów do opalania jest bardzo wiele, mamy duży wybór, nie tylko w kwestii konsystencji produktu czy jego zapachu, lecz także wysokości filtrów. Standardowe to 10, 15, 20, 30 i 50. Jak można się łatwo domyślić, wartość filtra odnosi się do stopnia, w jakim chroni skórę przed szkodliwymi promieniami. Filtr o wartości 10 zapewnia małą ochronę, natomiast 50 niemalże całkowitą. Oczywiście nie zawsze 10 będzie za niską wartością, a 50 konieczną ochroną. Wybór filtra powinien zależeć od sytuacji. Wysokość filtra powinna być również zależna od fototypu skóry – im jaśniejsza karnacja i jaśniejsze włosy oraz tęczówka – tym wyższy filtr będzie zalecany. Dla osób o ciemniejszej karnacji i ciemnych włosach wysokie filtry nie są koniecznością, ponieważ ich skóra jest mniej podatna na oparzenia słoneczne.
Filtry do opalania u dzieci
Niezwykle ważne jest to, aby stosować balsamy do opalania z najwyższym wskaźnikiem filtrów w przypadku dzieci. Ich skóra jest delikatna, wrażliwa i szczególnie podatna na podrażnienia i oparzenia słoneczne - są one u dzieci bardzo niebezpieczne. Dla dzieci należy zatem wybierać balsamy do opalania z najwyższą ochroną przeciwsłoneczną, czyli kremy z filtrem 50.
Filtry do opalania na plażę i na co dzień
Ważną kwestią jest stosowanie filtrów zarówno podczas wycieczek na basen czy plażę, jak i w codziennych sytuacjach - szczególnie latem. Mogłoby się wydawać, że mając na sobie ubrania i chodząc po mieście, nie ma szans na to, aby się opalić - nic bardziej mylnego. Promienie słoneczne są na tyle intensywne, że tkaniny nie stanowią dla nich przeszkody, zwłaszcza te lekkie, jakie nosi się latem. Mimo tego, że w ciągu dnia nie położymy się na leżaku czy plażowym ręczniku to słońce wciąż będzie działać na skórę, gdy będziemy przebywać na zewnątrz. W porze letniej warto stosować balsamy z filtrem codziennie, aby zapewnić skórze pełną ochronę.
Krem do twarzy z filtrem i odpowiedni podkład
Ze wszystkich obszarów ciała to właśnie twarz i dłonie są najczęściej eksponowane na promienie słoneczne, nie tylko latem, lecz także wiosną, zimą czy jesienią. Dlatego skóra twarzy wymaga stałej i codziennej ochrony. Obecnie większość nawilżających kremów na dzień ma filtry słoneczne. Są one również zawarte w dobrych podkładach o płynnej formule. Przy wyborze kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych warto zwrócić uwagę na to, czy konkretny produkt ochroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca, czy też nie. Krem do twarzy z filtrem zapewnia cerze optymalną ochronę.
Usta też są narażone na słońce - pomadka ochronna
Choć ustom zdecydowanie bardziej daje się we znaki zima, latem i wiosną również nie są w pełni bezpieczne. Nie grozi im już mróz i wiatr, jednak wciąż narażone są na słońce. W ochronie skóry przed promieniami UV często zapominamy właśnie o ustach, co jest dużym błędem, bo tak samo, jak wszystkie inne obszary, usta nie powinny być eksponowane na słońce bez odpowiedniej ochrony. Warto zatem zwrócić uwagę na to, aby wybierać pomadki ochronne, które również zawierają filtry przeciwsłoneczne.
Ochrona niekosmetyczna - okulary przeciwsłoneczne
Mówiąc o filtrach do opalania i ochronie przeciwsłonecznej, nie sposób nie wspomnieć o ochronie oczu. Podobnie jak w przypadku kosmetyków, należy bacznie przyjrzeć się informacjom na temat odpowiednich filtrów. Ciemne szkła również mogą różnić się stopniem ochrony.