Hydrolat - woda roślinna do pielęgnacji cery
Hydrolaty, zwane też wodą roślinną lub kwiatową, cieszą się coraz większą popularnością w pielęgnacji skóry. Wykonywane poprzez destylację aromatycznych części roślin z parą wodną, powstają zazwyczaj jako produkt uboczny w procesie pozyskiwania olejków eterycznych. Są lekkie i w zależności od tego, z jakiej rośliny zostały uzyskane, charakteryzują się różnymi właściwościami. Mogą być stosowane bezpośrednio na skórę i służyć jako toniki lub mgiełki do ciała i twarzy. Hydrolaty mają często stosunkowo podobne pH do naturalnego pH skóry, a poza tym są lekkie i nie podrażniają wrażliwej skóry. Poniżej przedstawiamy właściwości i możliwości zastosowania poszczególnych hydrolatów.
Hydrolat z czystka
Czystek słynie ze swych zdrowotnych właściwości. Dzięki zawartości związków polifenolowych, które neutralizują wolne rodniki, działa oczyszczająco na organizm, przy okazji wspomagając układ odpornościowy. Hydrolat z czystka pozwala na pobudzenie mikrokrążenia oraz zahamowanie niewielkich krwawień. Jego stosowanie jest szczególnie korzystne dla osób z przesuszoną skórą i zmarszczkami. Woda roślinna z czystka jest stosowana głównie na skórę twarzy skłonną do przebarwień oraz trądziku. Hydrolat z czystka z linii Bioline zmniejsza pory, ujędrnia skórę, a także minimalizuje cienie i opuchliznę pod oczami.
Hydrolat oczarowy
Hydrolat oczarowy jest otrzymywany z liści lub kory drzewa oczarowego, które zawierają składniki aktywne - garbniki i flawonoidy - między innymi hamamelitaninę, która ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Hydrolat oczarowy przeznaczony jest głównie do cery tłustej, ale także mieszanej. Zwęża pory i działa tonizująco.
Hydrolat różany
Hydrolat różany charakteryzuje się nie tylko pięknym zapachem kwiatu, z którego jest wykonywany, lecz także cennymi właściwościami. Tak jak i inne wody kwiatowe, jest uzyskiwany w procesie destylacji kwiatów, w tym przypadku - róży damasceńskiej - z parą wodną. Róża damasceńska jest wykorzystywana zarówno w medycynie, jak i kosmetologii oraz aromaterapii, zawiera cenne witaminy, takie jak: witamina C, witaminy z grupy B oraz witaminę K. Woda różana ma właściwości łagodzące i rozjaśniające, dzięki temu jest przeznaczona między innymi do stosowania na cerę ze skłonnością do pękających naczynek. Ponadto nawilża i regeneruje przesuszoną skórę. Przykładem hydrolatu różanego jest woda różana Alexya, która może być aplikowana bezpośredni na skórę, ale także stanowić dodatek do maseczek.
Hydrolat z rozmarynu
Hydrolat z rozmarynu to przykład możliwości zastosowania wody roślinnej nie tylko na skórę twarzy, lecz także włosy. Dzięki swoim właściwościom wzmacnia i stymuluje porost włosów. Może być stosowany też w pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy z tendencją do łupieżu.
Hydrolat lawendowy
Woda roślinna, która może być stosowana do pielęgnacji każdego rodzaju cery, to hydrolat lawendowy. Dzięki zawartości składników aktywnych ma właściwości wykorzystywane w kosmetologii. Hydrolat lawendowy, dzięki wspomnianym czynnikom aktywnym, wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i regenerujące, a jego właściwości kojące sprawdzają się w łagodzeniu obrzęków, podrażnień oraz zaczerwienień. Może być stosowany także do leczenia łupieżu. Aplikowany na włosy farbowane pozwala na zachowanie ich koloru i odżywienie.
Hydrolaty mogą być stosowane na różnego rodzaju niedoskonałości skóry. Ich lekka formuła jest szczególnie sprawdzona w trakcie upalnych dni lata. Sprawdź inne wody kwiatowe i roślinne w naszej drogerii i wybierz idealny hydrolat do swojej cery!