Jak zrobić żel antybakteryjny? Przepis na domowy żel dezynfekujący
Ostatnio za sprawą koronawirusa o żelach antybakteryjnych zrobiło się bardzo głośno, stały się produktem pierwszej potrzeby, niestety bardzo trudnym do zdobycia. Półki aptek i drogerii świecą pustkami, aukcje internetowe przerażająco windują ceny… Co zrobić? Spokojnie. Mamy dla Ciebie alternatywę. Potrzebujesz tylko kilku produktów i chwili wolnego czasu.
Oto nasze propozycje, jak w domowym zaciszu stworzyć unikatowe preparaty dezynfekujące.
Składniki na tradycyjny, domowy żel antybakteryjny:
- plastikowy pojemniczek (może być z dozownikiem), polecamy zestaw pojemników, łatwych do zabrania do torebki
- alkohol o stężeniu >60%
- żel aloesowy
- olejek z drzewa herbacianego
Alkohol w stężeniu >60% jest podstawą dla żelu o działaniu dezynfekującym ponieważ posiada właściwości odkażające. Używanie innego nie ma sensu, gdyż będzie on nieskuteczny. Dodatek olejku z drzewa herbacianego potęguje działanie antybakteryjne. Żel aloesowy zapobiega przesuszeniu i podrażnieniu skóry.
Przejdźmy jednak do sedna. Jak to wszystko połączyć, by było skuteczne?
Jak zrobić domowy żel antybakteryjny?
- ¼ szklanki żelu aloesowego
- 30 kropli olejku z drzewa herbacianego
- 1-2 łyżki wysokoprocentowego alkoholu
Całość szczelnie zamykamy w pojemniczku i energicznie mieszamy. Gotowe! Przed każdym użyciem pojemniczkiem należy wstrząsnąć.
Należy jednak pamiętać, by uzupełniać raz na jakiś czas alkohol, żeby jego stężenie było skuteczne. Trwałość takiego żelu to ok 2-3 miesiące.
Roztwór ten może być stosowany nie tylko do dezynfekcji dłoni, ale również wszelkich powierzchni. Jest produktem uniwersalnym.
Żel antybakteryjny bez alkoholu:
A co z osobami, które ze względów zdrowotnych nie mogą korzystać z produktów na bazie alkoholu lub boją się ewentualnego wysuszenia skóry? Na to też mamy radę! Przepis na dezynfekcję bez alkoholu umieszczamy poniżej:
Żel antybakteryjny na olekach eterycznych
- olejek cynamonowy - 15 kropel
- olejek pomarańczowy - 15 kropel
- olejek lawendowy - 10 kropel
- olejek goździkowy lub ewentualnie olejek z witaminą E - 10 kropel (lub takie w kapsułkach)
- żel aloesowy - 30/40 ml
Składniki należy połączyć ze sobą i dobrze wymieszać. Podobnie, jak w pierwszym przypadku, jego okres przydatności wynosi ok 2-3 miesiące.
Jak widać wystarczy kilka niepozornych produktów, by samemu stworzyć specyfik, z którym bakterie nie mają szans. A jaka satysfakcja, że taki żel został wykonany samodzielnie :) Polecamy!
Pamiętaj, że podstawą higieny jest regularne mycie rąk i wycieranie ich do sucha. Mydło i woda to nasi sprzymierzeńcy. Pamiętaj o regularnym myciu rak- po powrocie do domu, przed jedzeniem, po wyjściu z toalety.
Różnego rodzaju mydełka- w kostce i w płynie dostaniecie tutaj: https://www.ekobieca.pl/search.php?text=myd%C5%82o
Dożo zdrowia, dbajcie o siebie!