wzmacnia przenikanie innych składników preparatu kosmetycznego
Kwas glikolowy należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA) i występuje naturalnie w trzcinie cukrowej. Po raz pierwszy został zastosowany w dermatologii w 1974 roku i ze wszystkich AHA znalazł najszersze zastosowanie praktyczne. Spośród wszystkich kwasów AHA jest też najbardziej aktywny, posiada bowiem najprostszą budowę oraz najmniejszą masę cząsteczkową, dzięki czemu łatwo i głęboko wnika w skórę. Biodostępność kwasu glikolowego uzależniona jest również od pH roztworu kwasu i od zastosowanego stężenia. Wzrasta ona przy obniżeniu wartości pH poniżej wartości pKa kwasu, która wynosi 3,8 i po podwyższeniu stężenia.
Kwas glikolowy 70% złuszcza naskórek i silnie pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej. W zdrowym naskórku codziennie tracimy jedną do dwóch warstw korneocytów spośród 15 znajdujących się w warstwie rogowej. Kwas glikolowy powoduje przyspieszone złuszczanie w mechanizmie zbliżonym do fizjologii naskórka. Pobudza także fibroblasty w obrębie skóry, co powoduje, że zwiększa się ilość prawidłowo zbudowanego kolagenu. Kwas glikolowy powoduje zatrzymanie się wody w warstwie rogowej, co skutkuje lepszym jej nawilżeniem.
Stosowanie przez dłuższy czas (jednak nie dłużej niż 6 miesięcy w czasie ciągłym) preparatów z kwasem glikolowym, oddziaływuje bardzo korzystnie na skórę właściwą, prowadząc do zwiększenia jej grubości o ok. 25% bez wywoływania stanu zapalnego, jak to ma miejsce w przypadku stosowania retinoidów.
Wskazania do zastosowania kwasu:
Cellulit, rozstępy
Rozszerzone pory skóry
Drobne blizny, zmarszczki
Skóra tłusta, trądzikowa
Gruba warstwa zrogowaciałego naskórka (łokcie, kolana, stopy)
Bardzo skoncentrowany. Nie odważyłbym się używać bez rozcieńczenia. Skóra po kwasie jest sucha i łuszcząca pomimo intensywnego nawilżania i natłuszczania po zabiegu i w kolejnych dniach. Później ciężko doprowadzić skórę do normalnego stanu. nie zastosuje więcej na twarz. Chyba to nie dla mnie.
Robi dobrą robotę. Używam bez rozcieńczenia - głównie czło, nos i brodę. Czekam kilkanaście sekund i nakładam na policzki. Zmywam zimną wodą i nakładam algową maseczkę. Skóra jest gładka, bez zaskórników i widzę już poprawę na czole - zmarszczka zaczyna być mniej widoczna!
Super ! moja cera po regularnym stosowaniu jest jaśniejsza, pory mniej widoczne , używam z neutralizatorem i efekt jest bardzo ok.
używam już drugiego opakowania.
Kwas glikolowy to jeden z bardziej popularnych kwasów. Opowiemy Wam jak działa, jak go stosować i przedstawimy kilka kosmetyków, w których się znajduje.